Stanowisko SEOGWŚ w sprawie zanieczyszczenia rzeki Odry
Stowarzyszenie Eksploatatorów Obiektów Gospodarki Wodno-Ściekowej ze zmartwieniem obserwuje sytuację panującą na rzece Odrze, która ma swoje nasilenie w sierpniu 2022 roku. Jako organizacja pozarządowa, zrzeszająca eksploatatorów obiektów zaopatrzenia w wodę i oczyszczania ścieków wiemy, że osoby pracujące w oczyszczalniach ścieków przykładają wszelką staranność, aby ich zadania były wykonywane rzetelnie i zgodnie z obowiązującym prawem. Są to ludzie, dla których praca w oczyszczalni i ochrona przyrody jest pasją oraz misją. Tym bardziej ubolewamy nad tym, że w przestrzeni medialnej pojawiły się głosy krzywdzące, sugerujące, że rzekę „zatruły” samorządowe oczyszczalnie. Stanowczo protestujemy przeciwko takim, bezpodstawnym oskarżeniom i wyjaśniamy, że branża wodociągowo-kanalizacyjna od wielu lat modernizuje i buduje nowe oczyszczalnie, celem właśnie ochrony środowiska przed zanieczyszczeniami odprowadzanymi ze ściekami nieoczyszczonymi przez ich wytwórców. Ponadto podlegamy nadzorowi i ciągłej kontroli jakości ścieków, które po oczyszczeniu odprowadzane są do odbiornika, najczęściej rzeki, na podstawie pozwoleń wodnoprawnych udzielanych przez Państwowe Przedsiębiorstwo Wodne Wody Polskie. Oczyszczalnie ścieków to nie truciciele, lecz instalacje, które oczyszczają zanieczyszczoną przez ludzi i przemysł wodę, żeby w bezpieczny sposób mogła być przywrócona przyrodzie. Oczywiście, jak w każdym zakładzie, fabryce czy instalacji w oczyszczalni ścieków, mogą wystąpić poważne awarie, jednak w takich przypadkach mają zastosowanie odpowiednie procedury i przepisy prawa. O każdej poważnej awarii na oczyszczalni ścieków, operator – przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, zakład budżetowy czy gmina, ma obowiązek poinformować Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i wdrożyć procedury przewidziane na takie sytuacje, aby przeciwdziałać skutkom tych awarii.
Ponadto, razem z Izbą Gospodarczą Wodociągi Polskie, zwracaliśmy uwagę na błędne regulacje prawne w kwestii dotyczącej odprowadzania ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych, a tym samym do naszych oczyszczalni. Ostatnie zmiany przepisów Prawa Wodnego w tym zakresie, stanowią bardzo duże zagrożenie dla pracy oczyszczalni, z uwagi na to, że narzędzia kontroli nad ściekami przemysłowymi zostały ograniczone. Zrzuty ścieków przemysłowych, nieodpowiednio oczyszczonych, bez odpowiedniej kontroli na nasze oczyszczalnie, stanowią bardzo duże zagrożenie dla obiektów i środowiska. Przypominamy, że pozwolenia wodnoprawne na zrzuty do kanalizacji ścieków przemysłowych wydaje Państwowe Przedsiębiorstwo Wodne Wody Polskie. W związku z tym apelujemy, żeby jeszcze raz przeanalizować przedmiotowe regulacje i wprowadzić zmiany legislacyjne, które zabezpieczą w odpowiedni sposób oczyszczalnie i środowisko naturalne.
Jako środowisku branżowemu wod.–kan., żywo zależy nam na jak najlepszym stanie wód powierzchniowych i podziemnych, bo z nich korzystamy, nie tylko zaopatrując ludność w wodę, ale też rekreacyjnie, osobiście - my, nasze rodziny i przyjaciele. Zdajemy sobie sprawę z tego, że woda wykorzystywana jest również do celów rolniczych i gospodarczych. To zasób naturalny, który jest bardzo cenny dla nas wszystkich. Nasze przedsiębiorstwa prowadzą projekty ekologiczne i edukację ekologiczną, aby racjonalnie gospodarować wodą i nie traktować sieci kanalizacyjnej jak śmietnika. Uczymy odpowiedzialnego korzystania z kanalizacji, jesteśmy odpowiedzialni społecznie i środowiskowo. Tak naprawdę, to całe społeczeństwo jest odpowiedzialne za środowisko naturalne, w tym stan naszych rzek, jezior i morza. Dopóki tego nie zrozumiemy i nie zaczniemy działać wspólnie, nie będzie lepiej. Jako Stowarzyszenie jesteśmy otwarci na wszelką współpracę, mającą na celu prowadzenie działań proekologicznych.
W imieniu Zarządu SEOGWŚ
Andrzej Gołąb - Prezes Stowarzyszenia
コメント